сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 17

Неповратно уништен дел од Архивата на БиХ

Важни документи од Архивата целосно се уништени во пожарот

arhiva vo bosna i hercegovina

Поврзани вести

Посебно вреден и важен дел од архивската граѓа на Босна и Херцеговина настрадал во пожарите кои што ги предизивикале демонстрантите во текот на минатата недела.

Член на Претседателството на Босна и Херцеговина од Република Српска, Небојша Радмановиќ ја посетил државната Архива на БиХ.

Тој оценил дека во пожарот во текот на демонстрациите настрадал највредниот дел од архивската граѓа не само во БиХ туку и во регионот.

„Целосно изгореа 15 илјади предметни на Домот за човекови права на Босна и Херцеговина“, рекол директорот на институцијата, Шабан Захировиќ, додавајќи дека станува збор за пресуди на телата воспоставени по Дејтонскиот договор кој имал задача дека одлучил околу случаите за нарушување на човековите права.

Во депото, кое што настрада во пожарот, денеска може да се видат само изгорени полици, црни ѕидови и остатоци од запалени документи.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести