среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 14

Непристапувањето на Романија и Бугарија во Шенген е закана европската безбедност

bugarija-romanija

Поврзани вести

Непристапувањето на Бугарија и Романија во Шенген зоната ќе претставува закана за европската безбедност по украинската криза, предупреди романскиот европратеник Норика Николај. Тој додаде дека Европската унија треба да покаже сложност пред лицето на Русија, наместо да испраќа пораки дека е поделен во насока исток-запад, пренесуваат локалните медиуми.

Европскиот пратеник додаде дека пред ЕУ е ставен предизвикот да ја прифати Романија и Бугарија во Шенген зоната или да ризикува да ги потпомогне територијалните амбиции на Русија, ако дозволи во одбраната на Европа да се појават пукнатини.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести