недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Нереди во Америка поради убиство на афроамериканско момче

503269_michael-brown-02foto-ap1_f

Поврзани вести

Жителите на градот Фергусон го искршија цел град и ја нападнаа полицијата изразувајќи го својот револт што не го знаат името на полицаецот кој во саботата убил невооружен тинејџер. Приведени се 47 лица.

Полицијата во сојузната држава Мисури во областа Сент Луис, во саботата уби афроамериканец Мајкл Браун (18) кој во тој момент не бил вооружен.

Тоа предизвика гнев кај наслението кое веќе четири дена протестира во Фергусон и други делови на Сент Луис.До ескалација на судирите дојде во вторникот кога демонстрантите ja нападнаа полицајците со стаклени шишиња, на што полицијата врати со солзавец.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести