понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Нереди во Харков: Две лица загинаа, 30-тина уапсени

Уапсените лица се екстремисти, кои се судриле со локалните активисти

harkov

Поврзани вести

Во Харков се уапсени околу 30 екстремисти поради синоќешните судири во кои што две лица загинаа, а најмалку три се повредени.

Операцијата за апсење на екстремистите од радикалната организација Десен сектор, кои се судриле со локалните активисти во Харков е завршена.

Околу триeсетина екстремисти се уапсени и полицијата се обидува да го утврди нивниот идентитет бидејќи со себе не носеле документи за идентификација.

Во судирите на локалните активисти и екстремистте кои дошле од западниот дел на земјата, две лица загинаа, потврдуваат тамошните власти.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести