недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Несреќата во московското метро однесе 20 жртви

Заменик-градоначалникот на Москва, Пјотр Бирјуков изјави дека семејствата на загинатите ќе бидат обештетени со 1,5 милиони рубљи (околу 32.130 евра), а на ранетите со една милијада рубљи (21.420 евра).

moskva-metro-500

Поврзани вести

Билансот на загинатите во несреќата во московското метро достигна 20 лица, изјави заменик-началникот на Главната канцеларија за Москва при Министерството за вонредни ситуации, Александар Гаврилов.

Според него телата на седуммина од загинатите се предадени на истражните органи, а во првиот и вториот вагон, кои се оштетени се уште има по шест тела на загинати лица.

Заменик-градоначалникот на Москва, Пјотр Бирјуков изјави дека семејствата на загинатите ќе бидат обештетени со 1,5 милиони рубљи (околу 32.130 евра), а на ранетите со една милијада рубљи (21.420 евра).

Бирјуков изјави дека машинистот на хаварисаниот воз за кого имаше тврдења дека е мртов, е всушност жив и е хоспитализиран.

Претходно беше соопштено дека се ранети над 160 лица, како и дека 129 од нив биле транспортирани до московските болници. Сите ранети биле донесени живи во болниците, но подоцна една жена починала.

Состојбата на 42-ца од ранетите е оценета како крајно тешка, изјавија претставници на здравствените власти.

Градоначалинокот на Москва Сергеј Собјанин свика итна седница на претставници на градот, градежни експерти и вработени во Министерството за вонредни ситуации, по која изјави дека причините за несреќата се уште не се познати.

Тој истакна дека е исклучена можноста дека станува збор за терористички напад.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести