сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Нетанјаху: Ариел Шарон е еден од големите генерали на Израел

bencamin-natanjahu

Поврзани вести

Ариел Шарон е еден од најголемите генерали кои еврејскиот народ и израелските одбранбени сили го имале, изјави денеска актуелниот премиер на земјата, Бенјамин Нетанјаху, за време на комеморацијата за поранешниот премиер Шарон, кој почина на 11 јануари.

„Израелската независност зависеше од генерација еврејски борци кои го оживеаја наследството од еврејски хероизам во земјата на Израел, а Шарон имаше централна улога во градењето на ова наследство“, истакнал Нетанјаху.

Премиерот додал дека не се согласувал секогаш со Шарон, но го утврдил како непобитен факт тоа дека Шарон секогаш мислел за доброто на Израел.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести