понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Нетанјаху: Европа е дволична

Израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху, денеска ја критикуваше „дволичноста“ на Европа кон новата платестинска Влада за национално единство која го поддржува Хамас.

Bibi 307

Поврзани вести

Израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху, денеска ја критикуваше „дволичноста“ на Европа кон новата платестинска Влада за национално единство која го поддржува Хамас.

„Исламистичкиот тероризам е повторно во Европа. Тоа го видовме кога беа убиени четири лица во Еврејскиот музеј во Брисел“, изјави Нетанјаху.

Премиерот додаде дека му е „необично“ европските земји од една страна жестоко да осудуваат такво злосторство, а од друга страна пријателски да разговараат за Влада со Хамас, терористичка организација која спроведува таков вид на злосторства.

Ривалските палестински огранизации Хамас и Фатах се договорија на 23 април да оформат единствена влада и да одржат нови избори што е уште една проба за надминување на нивниот седумгодишен конфликт поради кој Палестинците имаа две паралелни влади.

По оваа одлука, Ирзаел ги прекина мировните преговори со Палестина.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести