сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Нетанјаху го повика Израел да ги поддржи Курдите

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ја повика неговата земја да им даде „поддршка на курдските аспирации за независност“.

Bibi-307-600x396

Последни вести

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ја повика неговата земја да им даде „поддршка на курдските аспирации за независност“.

Тој вчера рече дека Курдите се борбени луѓе „кои ја покажале нивната политичка заложба и политичка умереност“.

Курдите живеат во делови на Иран, Ирак, Сирија и Турција. Во северен Ирак тие имаат автономна покраина.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести