четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 53

Нетанјаху реизбран за лидер на Ликуд

- Со околу 60 отсто од пребројаните гласови, Нетанјаху освои 80 отсто од гласовите, додека дани Данон доби 20 проценти. Конечните резултати ќе бидат познати денеска подоцна, изјави портпаролката на Ликуд, Нога Кац.

neta

Последни вести

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху освои уште еден мандат на лидерската позиција во владејачката партија Ликуд, во пресрет на предвремените избори закажани за 17 март, објави МИА.

– Со околу 60 отсто од пребројаните гласови, Нетанјаху освои 80 отсто од гласовите, додека дани Данон доби 20 проценти. Конечните резултати ќе бидат познати денеска подоцна, изјави портпаролката на Ликуд, Нога Кац.

Нетанјаху е на власт од 2009 година, а претходно освоил мандат и во периодот од 1994 до 1999 година.

Победата му отвара пат на израелскиот премиер да ја предводи својата десничарска партија на изборите во март.

 

Најчитани вести