недела, 23 јули 2017  |  Вести денес: 17

Нетанјаху се откажа од посетата во САД поради Обама

Како причина за откажувањето наведено е дека не било можно да се договори состанок со претседателот на САД Барак Обама во време на таа конференција.

Нетанјаху се откажа од посетата во САД поради Обама

Нетанјаху се откажа од посетата во САД поради Обама

Последни вести

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху се откажа од посетата во САД каде имаше намера да присуствува на конференција на произраелско лоби на 20 март.

Како причина за откажувањето наведено е дека не било можно да се договори состанок со претседателот на САД Барак Обама во време на таа конференција.

Било планирано Нетанјаху да допатува во Вашингтон на 20 март, но бидејќи тој ден Обама патува во историска посета на Куба, Кабинетот на Нетанјаху разгледувал можност за посета на 18 март. И покрај контактите со Белата куќа за тоа, не е пронајдено соодветно време и Нетанјаху одлучил да не оди на собирот.

Извори во Кабинетот наведуваат дека за откажување на посетата влијаел и фактот дека нема засега договор за новиот пакет воена помош од САД за Израел. Една од причините е и политичката атмосфера во САД поради партиските избори, јавуваат израелски медиуми.

Најчитани вести