недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Неуспешно примирјето меѓу Израел и Газа

gaza

Поврзани вести

Завршен е прекинот на огнот во Газа, информира израелската армија.

Армиски претставник соопштил дека војската ги обновува нападите на цели во Газа и оти примирјето не успеало.

Израелската команда претходно оцени дека постигнатото тридневно примирје со Хамас е нарушено, откако беше киднапиран израелски војник во Рафах, јужниот дел на Појасот Газа.

Во израелското гранатирање утрово во близина на Рафах убиени се најмалку 25 лица, соопшти палестинското Министерство за надворешни работи.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести