недела, 23 јули 2017  |  Вести денес: 10

Неутралната зона меѓу Грција и Македонија затворена за премин

migranti-idomeni-1

Последни вести

Неутралната зона меѓу Грција и Македонија во реонот на граничниот премин Идомени е затворена за премин, јави радио Атина, пренесува МИА.

Преку оваа неутрална зона преминуваат бегалци од Ирак, Авганистан и Сирија кон Македонија и натаму кон Западна Европа.

Според полицијата, на бензинската станица во областа каде што се собираат автобусите со бегалци, веќе има седум автобуси со 350 луѓе

Најчитани вести