вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 15

Неверојатен напредок во медицината: Слепите во САД прогледаа!

oci_001

Поврзани вести

Научниците во САД успеале да им го вратат видот на слепите без никакви штетни последици по нивното здравје.

Процесот се одвивал со помош на матични клетки и ова се случува за првпат во медицината. Секој учесник во истражувањето добил по 50.000 до 150.000 клетки.

Половина од пациентите имале таканаречена „Старгардова макуларна дистрофија“, наследна болест на окото, која најчесто го зафаќа централниот дел на очната мрежница наречена „макул“, а другата половина имала старечка атрофична дегенерација на макулот, што е втората најчеста причина за слепило во светот.

Научниците тврдат дека не забележале отфрлување или посериозни проблеми поврзани со трансплантацијата на ткивата.

Целата студија е објавена во магазинот „Ланцет“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести