четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Неверојатна снежна виулица на Балаканот- од утре снег и во Македонија

slov500_thumb_medium380_0

Последни вести

Дел од училиштата се затворени денес поради снежната виулица која ја зафати Словенија. На патиштата има ограничување, а властите соопштуваат дека денешната виулица е најголема оваа зима.

Според нивните информации, обилни снежни врнежи и силен ветер го погодиле западот на земјата,  а се очекува невремето да се прошири на цела територија.

dsrtfvuygbuijmo

Затворени се и три гранични пункта за камиони со цел да се избегне создавање на колони и заглавување на патиштата.

Во Словенија е прогласен портокалов степен на аларм поради опасност од временските неприлики, додека на некои места активиран е црвен аларм.

Најчитани вести