недела, 20 август 2017  |  Вести денес: 0

Неверојатно вкусно – топено сирење во грне!

vkusno-topeno-sirenje-01

Последни вести

Доколку се уште не сте одлучиле што да подготвите за ручек или вечера топеното сирење е вистинскиот избор.

Потребни состојки:

600 грама фета сирење

200 грама мек кашкавал (ајдамер)

200 грама сувомеснато, по желба

200 грама шампињони

Кечап

Оригано

Бешамел сос

Начин на подготовка:

Направете го бешамел сосот, а фета сирењето исечете го Ена парчиња. Во поголем сад во кој ќе го печете јадењето ставете половина од сирењето. Прелијте го со половина од бешамел сосот. Над него наредете сувомеснато, сечкани печурки, кечап, зачинете со оригано и наредете неколку парчиња кашкавал. Потоа ставете го останатото сирење, пелијте со бешамел и завршете со парче кашкавал.

Вака подготвено се пече во незагреана рерна 30 минути на 200 степени целзиусови.

Добар апетит!

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести