понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Невработени млади од Благоевград и Штип десет дена учеа да прават грнчарски производи

prektst1

Последни вести

Денес се оддржа церемонија по повод последниот ден од деветдневната работилница „Учење преку правење“ во рамките на проектот „Оживување на културното наследство во прекуграничниот регион меѓу Бугарија и Македонија“, пренесува „1.мк“. Во проектот учество зедоа дваесет млади невработени луѓе од Бугарија и Македонија на која преку практична работа и обука беа запознаени со вредностите и потенцијалот на културното наследство во регионите на Општините Штип и Благоевград и негова примена во бизнис секторот. Изминатиот период, младите правеа грнчарски производи, со оглед на тоа што основна цел е зачувување на културното наследство, а занаетите се во изумирање заради што постои потреба од нивно понатамошно егзистирање.

prektst5

– Ракотворбите кои сте ги направиле јасно посочуваат дека постои интерес за вакви производи и тие му се потребни на секое општество. Во денешното време на индустријализација, занаетите исчезнуваат а добро знаеме дека во старо време, благодарение на тие занаети се оддржувале и селата и градовите. Селата практично биле независни. Во секоја куќа се ткаело, имале фурни за леб а денес не е веќе така. Мораме да ги зачуваме занаетите бидејќи тие зборуваат за нас – изјави градоначалниот Захариев.

Според Вера Алексијева од Благоевград, работилницата и дала соодветни знаења за тоа како да се изработат грнчарски производи, но најважното е стекнувањето на пријателства.

prektst4

– Во Благоевград ќе учиме како се прави бизнис план, финансиска конструкција и слично, значи нашите знаења ќе се надополнуваат. Но овде има и една повисоко ниво на соработка а тоа меѓусебното дружење. Овде запознавме големи пријатели, бевме со нив постојано. Тоа е нешто што е дел од проектот иако не е во прв план, затоа што станува збор за погранични проекти. А тоа е суштината, преку вакви средби да ги продлабочуваме пријателствата.

Инаку проектот е со времетраење од 18 месеци и вкупна вредност од 98.627 Евра и е финансиран од ИПА програмата за меѓугранична соработка меѓу Бугарија и Македонија CCI 2007CB16IPO007. Сите учесници денес добија сертификат од Опоштина Штип. Во понатамошна фаза на проектот предвидена е и хуманитарно-донаторска акција од изработките на учесниците, додава на крајот порталот „1.мк“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести