понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Невработеноста во БиХ како во Лесото и Кенија

nevraboteni

Поврзани вести

Најмногу невработени од земјите на Балканот има во Босна и Херцеговина и Косово, а најмалку во Црна Гора и Албанија.

Поради длабоката економска и финансиска криза, како и политичката нестабилност на поголемиот дел од земјите на Балканот од распаѓањето на Југославија бележат многу бавен економски напредок и константно висока стапка на невработеност, пренесува агенцијата „Анадолија“.

Во септември оваа година, во БиХ невработеноста изнесувала 44,8 отсто, односно невработени биле 554.929 лица, што е зголемување во однос на истиот период лани, кога стапката на невработеност била 44,2 отсто.

Според податоците на Еуростат, најнисоката стапка на невработеност во октомври е забележана во Австрија со 4,8 отсто, Германија со 5,2 отсто и Луксембург со 5,9 отсто. Највисока стапка на невработеност има во Грција со 27,3 отсто и Шпанија со 26,7 отсто.

Од земјите во светот, Русија има 5,5 отсто невработени, САД седум отсто, Кина четири, Индија 3,8 отсто. Гледано на глобално ниво, земјите со највисока стапка на невработеност е во Зимбабве каде што не работат 70 отсто од жителите како и во Туркменистан. Меѓу земјите кои што имаат невработеност околу 40-от процент се Сенегал со 48, Непал со 46, Лесото со 42,7 и Кенија со 42 отсто.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести