недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Невработеноста во Македонија продолжува да паѓа

makedonsko zname

Поврзани вести

Стапката на невработеност во последното тримесечје од минатата година изнесува 28,6 отсто, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика.

Овие податоци покажуваат намалување на процентот на невработени за разлика од претходниот квартал, кога истиот бил 28,7 отсто.

Според возраста, се’ уште највисок е процентот кај невработените млади од 15 до 24 години и изнесува 50,3 отсто, кај лицата од 25 до 49 години таа изнесува 27,4 отсто, додека таа стапка во групата од 50 до 64 години е 22,7 отсто.

Во овој период, активното население во Македонија брои 960.704 лица од кои вработени се 685.479, а 275.225 лица се невработени.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести