четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Невреме во Гевгелија и во Дојран

nevreme

Поврзани вести

Југоисточните делови од Македонија попладнево се зафатени со интензивни врнежи од дожд проследени со силни грмежи.

За кратко време во Гевгелија наврнале 60 л/м2,а во Дојран 20л/м2.

Нестабилноста во овие делови, како што информира УХРМ, се уште трае и се очекува зголемување на количината на врнежи.

За утре се очекува променливо облачно време со сончеви периоди и со повремени локални врнежи од дожд кои наместа ќе бидат проследени со ретки грмежи.

Врнежите повеќе ќе бидат застапени во источните и јужните делови од земјава, а во крајниот југоисточен дел се очекува да наврнат околу 10 литри на метар квадратен воден талог. Ќе продолжи да дува слаб до умерен ветер од северозападен правец.

Од четврток следува период на стабилно суво и потопло време со слаб до умерен северен ветер.

Најчитани вести