четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 50

Невремето стигна и во Австрија,ветерот корнел кровови

nevreme

Последни вести

Невремето Гонзало стигна синоќа во Австрија со брзина на ветерот до 150 км на час. Во покраината Корушка околу осум илјади домаќинства останаа без струја поради тоа што дрвјата паднаа на далекуводите.

Во покраината Штајерска ветерот откорнувал кровови, но и таму околу 1500 домаќинства останале без струја.Во Виена невремето однесе повеќе кровови и скрши дрвја, а пожарникарите поради силниот ветер имале 100 дополнителни интервенции.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести