вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 3

Независимаја Газета: На Русија и се заканува меѓународна изолација

g_rusija-zname

Поврзани вести

Министерот за надворешни работи на Велика Британија, Вилијам Хејг ја нарече ситуацијата во Крим најголемата криза во Европа што и се случила во 21-от век, пишува весникот „Независимаја Газета“.

САД и нивните сојузници се одлучија за стратегија со која ќе се стави Москва во меѓународна изолација, а исто така се разгледува и можноста за воведување на економски санкции против земјата. Седум од учесниците во Г-8 демонстративно и се спротивставија на Русија. Во Вашингтон се преразгледуваат економските односи со Руската Федерација, но можноста за воен одговор на НАТО е исклучена.

Познат американски дипломат ја нарече Кримската криза „најсложено геополитичко искушение“ за Барак Обама, кој успеа да ја обезбеди пддршката на лидерите од другите земји учесници во Г-8, а исто така ги анулираше претстојните трговски средби со руски претставници.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести