четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 39

Ни СПЦ не сака Вранишковски да биде ослободен!

jovan-vraniskovski

Последни вести

Спорот стои, несогласувањата ги има, Бачкиот епископ Иринеј посочи, пуштете го Вранишковски од затвор или нема средби, разговари и преговори.

г. Петар митрополит Преспанско-Пелагониски и администратор Австралиско-Новозеландски вели дека таа порака им е јасна и дека српската страна ниту сака било какви разговори ниту преговори за спорто кои тие го наметнале.

Митрополитот вели дека закани од нивна страна има, има и уцени дури и одлуки за непризнавање на верниците на МПЦ, свештенството, епископите иако, вели владиката, Македонската православна црква е законита.

Тоа се потврдува дури и со томусот од СПЦ во 1959 каде ни е дадена самостојност од нивна страна, вели Владиката.

г. Петар вели дека таа добра воља би се однесувала како во другите цркви кои немаат призната автокефалност, но служат и сослужуваат, како Руската, Американската и други цркви.

Не бараме во моментов ние по секој цена признавање на автокефалноста, вели г. Петар.

Ваков е ставот на митрополитот Преспанско Плеагониски, во однос на признавањето на МПЦ од страна на СПЦ.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести