сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 4

Ни воспалението на слепото црево нема да го спречи да игра – Рафаел Надал ќе настапи во Шангај

nadal

Поврзани вести

Од почетокот на оваа недела стартуваше турнирот во Шангај, а најголемо внимание очекувано привлекува првиот фаворит Новак Ѓоковиќ. Како и да е, изминатово деноноќие вниманието е насочено кон неговиот најголем ривал, Рафаел Надал, кој изјави дека иако има воспаление на слепото црево, сепак не планира да се откаже од учеството на овој Мастерс.

Веднаш по слетувањето во Шангај, Шпаенцот се пожалил на болки во пределот на стомакот и побарал медицинска помош. Лекарите го советувале дека најдобро би било да изврши операција, но Рафа ги одбил и одлучил да добие терапија од силни антибиотици.

По сите тие третмани, Надал се чувствува подобро, па поради тоа, барем засега, не сака да се повлече од турнирот, кој за него почнува денес со дуелот против сонародникот Фелисијано Лопез.

Колку е овој потег на Надал оправдан и мудар, ќе оставиме да покаже денешниот меч.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести