понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Нигерија има потреба од само еден бод

На претставникот на Африка му е доволен и само еден бод, а голема е веројатноста дека селекторот на Аргентина, Алехандро Сабела ќе одмори неколку стандардни првотимци со цел истите да бидат максимално подготвени за 1/8 финалниот дуел против второпласираниот од групата “Е”.

NIGERIJA EDEN BOD

Последни вести

Осминафиналната рунда ќе стане реалност и за репрезентативците на Нигерија доколку денеска освојат најмалку еден бод во дуелот против фаворизираната репрезентација на Аргентина која веќе го осигура планираниот палсман во првата елиминациска рунда.

На претставникот на Африка му е доволен и само еден бод, а голема е веројатноста дека селекторот на Аргентина, Алехандро Сабела ќе одмори неколку стандардни првотимци со цел истите да бидат максимално подготвени за 1/8 финалниот дуел против второпласираниот од групата “Е”.

„Не само што сум убеден дека ќе обезбедиме пласман во следната рунда, мислам дека мојата репрезентација е доволно квалитетна за да биде дел од финалниот натпревар. Зошто Нигерија да не биде противник на Бразил во финалниот натпревар? Сепак, прво да се сконцетрираме на дуелот против Аргентина. Знаеме што ни е потребно, со бод ќе завршиме на втората позиција. Мислам дека со прикажаната игра на претходните натпревари го заслуживме пласманот во 1/8 финалната рунда”, изјави напаѓачот на Нигерија, Питер Одемвинге.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести