петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Нигерија: Масакр на стотина селани

Масакр во Нигерија.

Nigeria-Vigilantes

Поврзани вести

Продолжува крвопролевањето во Нигерија поради немирите во државата.

Десетина вооружени мажи на моторцикли убиле над 100 жители на неколку села во североистокот на Нигерија.

Очевидци раскажале дека убиствата почнале во вторникот вечерта, а завршиле денеска. Објасниле дека луѓето бегале од своите домови.

Кабир Исламил од селото Маигор рекол дека изброил повеќе од 100 жртви кои се закопани во три села. Локалните власти соопштиле дека меѓу жртвите има и двајца полицајци.

Во последниве неколку месеци ова подрачје е мета на напади.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести