сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Нигерија одби да ги размени девојчињата за екстремистите

bokoharam

Поврзани вести

Нигерија ја одби понудата од лидерот на Боко Харам, да ги пушти од затвор уапсените екстремисти во замена на речиси 300 киднапирани девојчиња.

Боко Харам денеска објави нова видео-снимка на која се тврди дека киднапираните девојчиња преминале во ислам и оти тие нема да бидат ослободени се додека екстремистите не бидат пуштени од затвор.

Вкупно 276 девојчиња се киднапирани на 14 април во градот Чибок, североисточна Ниогерија во државата Борно, каде живеат голем број христијани. Околу 233 се водат како исчезнати.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести