сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Нигерија: Откриена нова „фабрика за бебиња“

Нелегална трговија со бебиња во Нигерија.

304822_20130115reutersakintunde-akinleyebayelsadi004473991_f

Поврзани вести

Полицијата во Нигерија упаднала во куќа каде што имало 19 бремени жени кои би требало да ги продадат своите бебиња во рамки на таканеречената „фабрика за бебиња“.

Сопственикот на станбениот простор, за кого се сомнева дека биле посредник во синџирот на трговија со деца, се наоѓа во бегство.

„Полицијата уапси 19 бремени жени во различни стадиуми од бременоста“, изјавил Џефри Огбон, портпарол на полицијата во југоисточната нигериска држава Аби.

Југоисточна Нигерија се соочува со епидемија од трговија со луѓе, а оваа година се откриени повеќе семејни куќи кои му припаѓаат на црниот пазар.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести