недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Нигерија воведе забрана за групно гледање на фудбал на отворено

Полицијата во Нигерија во две покраини, Плато и Адамава, воведе забрана за јавно собирање за следење на натпреварите од Мундијалот.

Adidas-Brazuca-2014-World-Cup-Ball-1-650x433

Поврзани вести

Полицијата во Нигерија во две покраини, Плато и Адамава, воведе забрана за јавно собирање за следење на натпреварите од Мундијалот.

Со оваа одлука, полицијата пробува да ги оправда можните конфликти и напади на терористичката група Боко Харам за време на натпреварите.

Забраната за собирање на јавни места важи до крајот на Светското првенство кое се одржува во Бразил.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести