Свет

Нигериската армија разруши 10 кампа на Боко Харам

Нигериската армија разруши 10 кампа на Боко Харам

Нигериската армија тврди дека разрушила 10 кампа на групата Боко Харам во североисточниот дел на Нигерија, при офанзивата против исламистичките борци, објави МИА.

Армијата ликвидирала многу борци на Боко Харам и запленила неколку оклопни возила и противвоздушни оружја. Еден војник загинал при експлозија на мина.

Илјадници луѓе загинаа, а неколку милиони беа принудени да ги напуштат своите домови како резултат на шестгодишната вооружена дејност на групата.

Оваа година соседните држави Чад, Нигер и Камерун започнаа заедно со Нигерија офанзива против Боко Харам.