четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Нигериската армија уби над 50 борци на Боко Харам

Боко Харам, пак, изврши напад врз едно село во североисточната држава Адамава, во близина на границата со Камерун.

boko haram

Последни вести

Нигериската армија уби над 50 борци на исламистичката група Боко Харам при операција во североисточниот дел од земјата.

Војниците им заплениле оружје на екстремистите, вклучувајќи балистички ракети, оклопно возило и муниција.

Боко Харам, пак, изврши напад врз едно село во североисточната држава Адамава, во близина на границата со Камерун.

Ситуацијата во овој дел на Нигерија е многу тешка. Боко Харам моментно во регионот извршува силна офанзива, преземајќи под своја контрола неколку населени места.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести