сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Нигериската војска ги лоцирала киднапираните ученички

Нигериската војска соопшти дека лоцирала повеќе од 200 ученички кои се киднапирани во средината на април од нигериската исламистичка група Боко Харам.

190783

Поврзани вести

Нигериската војска соопшти дека лоцирала повеќе од 200 ученички кои се киднапирани во средината на април од нигериската исламистичка група Боко Харам.

Киднапирањето на 276 средношколки од кои 223 сеуште се заробени ја мобилизира целата меѓународна јавност и се прави се за тие да бидат пронајдени.

Гудлак Џонатан, претседателот на Нигерија, кој е критикуван дека доволно не се ангажирал за овој случај, неодамна ја отфрли и секоја можност за размена на заробениците, односно на девојките во замена за исламистите во државните затвори кои се членови на Боко Харам.

Војската и Владата се исто така критикувани што не успеале да ги спасат девојчињата кои се киднапирани од училиште.

САД, Велика Британија, Франција и Израел веќе пратија свои стручњаци да помогнат во Нигерија, а помош понудила и Кина, која има десет државјани кои се киднапирани на границата со Камерун, а за кои се верува дека се заробени од припадници од Боко Харам.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести