сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Никогаш помала Влада во Србија

Едно министерство ќе го сочинуваат земјоделство и животна средина, а државната администрација ќе биде одвоена од ресорите правда и ќе биде споена со министерството за локална самоуправа.

srbija

Поврзани вести

Новата Влада во Србија ќе има 16 министерства што е најмалку од обновувањето на повеќепартиските избори во Србија.

Владата на Александар Вучиќ ќе има две ресорни министерства помалку во однос на кабинетот на Ивица Дачиќ.За разлика од претходната Влада, во новата ќе бидат споени сообраќајот, инфраструктурата и градежништво како и рударство и енергетика.

Едно министерство ќе го сочинуваат земјоделство и животна средина, а државната администрација ќе биде одвоена од ресорите правда и ќе биде споена со министерството за локална самоуправа.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести