сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Никола Маџиров ќе чита во „Квин Елизабет Хол“ во Лондон

20111211-madzirov

Поврзани вести

Никола Маџиров ќе чита во „Квин Елизабет Хол“ (Queen Elizabeth Hall) во Лондон, објави лондонскиот „Саутбанк Центар“. Тој е поканет да настапи на отворањето на најзначајниот поетски фестивал во Британија „Поетри Интернешнал“ (Poetry International) основан од Тед Хјуз во 1967, а кој се одржува секоја втора година во јули. Маџиров во салата пред околу деветстотини присутни ќе чита на македонски и англиски јазик, заедно со Роберт Хас и Каролин Форше од САД, Ана Бландијана од Романија, Кути Ревати од Индија, Ен Мајклс од Канада и Мохамед Ел-Деб од Египет. Маџиров пред две години настапи во „Ројал Фестивал Хол“, а ова е прв пат македонски книжевник да настапи во „Квин Елизабет Хол“. Во рамките на фестивалот, поетски портрет на Маџиров ќе биде претставен во британското списание за преводна поезија „МПТ“ (Modern Poetry in Translation) основано од Даниел Вајсборт и Тед Хјуз во 1965 година.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести