недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Никола Рицоли го суди финалниот натпревар

Најдобриот судија во италијанската Серија А, Никола Рицоли ја доби таа чест да ја дели правдата на финалниот натпревар од јубилејното 20. Светско првенство во Бразил, дуелот помеѓу репрезентациите на Аргентина и Германија.

RICOLI FINALEN NATPREVAR

Последни вести

Најдобриот судија во италијанската Серија А, Никола Рицоли ја доби таа чест да ја дели правдата на финалниот натпревар од јубилејното 20. Светско првенство во Бразил, дуелот помеѓу репрезентациите на Аргентина и Германија.
Италијанскиот арбитар веќе ја делеше правдата на два натпревара на кои репрезентацијата на Аргентина забележа минимален триумф, 3:2 во дуелот против Нигерија и 1:0 во четвртфиналната пресметка против селекцијата на Белгија.
„За најдобрите натпревари се бираат најдобрите судии, па затоа Рицоли ќе ја дели правдата на финалето“, изјави Џим Бојс, претседателот на судискиот комитет на ФИФА.
Германските медиуми се далеку понезадоволни од изборот на главниот арбитар, а таквиот нивни став се должи на веќе дефинираната констатација дека Рицоли секогаш го штити Лионел Меси и суди во корсит на аргентинскиот интернационалец.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести