вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 57

Никола Саркози се враќа на политичката сцена

SARKOZY

Поврзани вести

Враќањето на политичката сецна на поранешниот француски претседател Никола Саркози беше најавувано со недели, но сега тоа стана официјално, откако тој на својот профил на Фејсбук соопшти дека ќе биде кандидат за претседател на опозициската конзервативна Унија на народното движење (УМП).

– Јас сум кандидат за претседател, напиша поранешниот шеф на француската држава на својот профил.

– Ќе предложам трансформација од подрумот до таванот, на начин кој ќе овозможи за три месеци да се создадат услови за ново широко обединување кое ќе ги опфати сите Французи, без разлика на нивната припадност, надминувајќи ги традиционалните поделби кои не се совпаѓаат со реалноста денес,  додава Саркози.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести