среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Николас Мадуро: Западот го зајакна џихадизмот

Venecuela -Maduro NIkolas

Последни вести

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро ги обвини западните сили дека придонеле за зајакнување на џихадизмот на Блискиот Исток, објави МИА.

Тој во своето обраќање пред Генералното собрание на ОН во Њујорк истакна дека Венецуела „е подготвена да се бори против тероризмот“, но упати остри критики за стратегијата на САД во нивните акции против екстремистичката група Исламска држава (ИД) во Ирак и Сирија.

\Мадуро постојано ја критикува поддршката на Западот за сириските бунтовници против претседателот на земјата Башар ал Асад.

 

Венецуелскиот лидер смета дека е потребно да се изврши длабока реформа на ОН, кои, според него, треба да доживеат „демократска трансформација за да се адаптираат кон еден мултиполарен свет, во кој ќе има земји и региони со забрзан развој, кои имаат сопствен став и очекуваат да бидат почитувани“.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести