недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 7

Николиќ: Ако Косово формира армија, тоа треба да се направи и во северниот дел

tomislav nikolic

Поврзани вести

Српскиот претседател Томислав Николиќ рекол дека е потребен нов анекс на Бриселскиот договор, поради намерата на Приштина за формирање на армија, пренесуваат локалните медиуми. Николиќ изјавил дека пред три месеци го поставил прашањето пред претставниците на Европската унија.

„Тие ми рекоа дека станува збор за косовски сили за безбедност. Јас ги прашав од кого ќе се бранат. Исто така реков дека ако се формираат такви сили, тоа треба да биде направено и во северно Косово“, изјавил Николиќ пред националната телевизија „РТС“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести