вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 15

Николиќ ќе иницира директна средба со Путин за „Јужен тек“

nikolic

Последни вести

Претседателот на Србија Томислав Николиќ изјави дека ќе иницира директен контакт со рускиот колега Владимир Путин за судбината на гасоводот „Јужен тек“.

– Треба мирно да седнеме и да разговараме со Русија. По тој повод ќе иницирам директен контакт со претседателот Путин, изјави Николиќ во интервју за весникот „Вечерње новости“.

Тој нагласи дека прво треба да се види дали воопшто ќе се гради „Јужен тек“ и да се анализира договорот, додавајќи дека не може само Србија да има последици од изменетите околности.

Николиќ истакна дека „иако е русофил, тоа не значи дека ќе ги запостави српските интереси во корист на Москва“, потенцирајќи дека е убеден оти меѓу двете земји „секогаш е можен договор, па дури и околу ревизија на договорот“.

Најчитани вести