недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Николиќ преживеал вистинска драма, отсега ќе патува само со редовни летови

falkonnnnn

Последни вести

Што се однесува до претседателот на Србија во иднина ќе ги користи само редовните авионски линии, изјави Станислава Пак, советник на претседателот на Србија.

Пек за „Вечерње новости“ го изјавила ова откако авионот со кој денеска претседателот Николиќ денеска отпатувал во Ватикан морал да се врати поради дефект на моторот.

– Овој ден ќе го славиме како втор роденден, изјавила Станислава Пак која била во авионот.

-Само благодарение на големата професионалност и исклучителната вештина на нашиот пилот беше избегната трагедијата. Верувајте дека во еден миг буквално паѓавме како камен, раскажува Пак.

Освен Николиќ и Пак, во „фалконот“ биле уште тројца советници на претседателот.

– Преживеавме вистинска драма во воздухот и мора да кажам дека претседателот и неговите соработници неповредени слетели во Белград само благодарение на неверојатната присебност и вештината на пилотот и копилотот. Тргнавме од Белград околу осум часот и ненадејно еден од моторите околу девет часот откажал. Леталото стана нестабилно, се тресеше, по што Новости исјавил советникот на српскиот претседател Иван Мркиќ.

Тој напоменал дека авионот со кој летале е стар околу 34 години и дека тој лично додека летал со него пет пати досега преживеал  разни инцидентни ситуации.

Најчитани вести