вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Николиќ: Србија никогаш нема да воведе санкции кон Русија

николик

Последни вести

Србија ќе ја задржи неутралната позиција во судирот меѓу Европската унија и Русија и никогаш нема да воведе санкции против Руската Федерација, бидејќи сметаме дека санкциите не се начин за разрешување на кризата, истакна претседателот на Србија, Томислав Николиќ во разговор со Алексеј Кушков, претседател на Надворешно политичкиот одбор на руската Дума, објави МИА.

Николиќ изрази надеж дека ЕУ и Русија набрзо ќе ги надминат своите несогласувања и ќе воспостават односи какви што има пред кризата во Украина, пренесува Фена.

Кушков го информирал Николиќ дека до парламентите на Србија и Русија поднел предлог за формирање меѓусебна интерпарламентарна комисија, какви што до сега има само во Кина, Италија, Франција и Индија.

Најчитани вести