вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Николиќ: Жртвите заслужија да бидеме дел од ЕУ

tomislav-nikolic

Поврзани вести

Претседателот на Србија, Томислав Николиќ денес, по повот започнувањето на преговорите за пристапување на Србија кон Европската унија, истакнал дека Србија заслужи да биде прифатена како дел од Европа.

„Србија со својата историја, со своите жртви, заслужи да биде прифатена како дел од Европа. Денеска тоа и се случи. Овој ден ќе биде запамтен, ако ги искористиме онака како што треба“, напишал Николиќ на својот „Твитер“ профил.

Во Брисел денеска е одржана првата меѓувладина конференција, на која се формално отворени преговорите за пристапување на Србија кон ЕУ.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести