петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Нимиц доаѓа во Македонија и во Грција на нова рунда разговори за името

Оваа информација доаѓа од постојаниот претставник на Грција во ОН, амбасадорот Михалис Спинелис, кој говореше на конгрес на американската асоцијација на Грците во Њујорк.

metju-nimic

Поврзани вести

Медијаторот Метју Нимиц во наредните неколку недели ќе ги посети Македонија и Грција, на нoва рунда разговори за прашањето за името.

Како што јави дописникот на МИА од Атина, оваа информација доаѓа од постојаниот претставник на Грција во ОН, амбасадорот Михалис Спинелис, кој говореше на конгрес на американската асоцијација на Грците во Њујорк.

Во врска со преговорите за името на Македонија, Спинелис рекол дека Грција учествува „со добра волја“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести