четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 54

Нимиц ќе го информира Европскиот парламент за преговорите за името

Според информациите на „Катимерини“, Нимиц е поканате на состанокот на Комисијата за надворешни работи во ЕП за да информира за текот на преговорите за името меѓу Македонија и Грција

metju nimic

Поврзани вести

Комисијата за надворешни работи на Европскиот парламент го повикала медијаторот Метју Нимиц да информира за преговорите за името на Македонија, јавува дописникот на МИА од Атина.

Оваа информација ја соопшти провладиниот грчки весник „Катимерини“, додавајќи дека состанокот на Комисијата, на кој би требало да присуствува и медијаторот, треба да се одржи во февруари.

Последната рунда преговори за името се одржа во Њујорк во октомври минатата година. Нимиц тогаш, како и вообичаено, прво одвоено се сретна со амбасадорите Јолевски и Василакис, а потоа одржаа и заеднички состанок.  Според грчките медиуми, тогаш на маса се уште беше априлскиот предлог „Горна Република Македонија“.

По средбите во Њујорк, Нимиц, на новинарско прашање дали Вашингтон и Москва можат да извршат притисок врз Атина и Скопје,  ги повика сите, од секоја владина организација позитивно да влијаат со цел процесот на преговори да успее.

„Секогаш ги охрабрувам сите кои можат да имаат позитивно влијание врз ова прашање да го направат тоа. Овие преговори се во рамките на ОН и се утврдени со Советот за безбедност и Привремената спогодба. Но тоа не значи дека други не можат позитивно да придонесат. Затоа ги повикувам сите, од секоја владина организација, позитивно да влијаат со цел процесот да успее, ја пренесоа тогаш грчките медиуми изјавата на Нимиц.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести