четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Нимиц: Очекувам голем напредок на средбите во Скопје и Атина

Ќе поминам две деноноќија во Скопје и во Атина со државниот врв на двете земји, на кој се надевам на заемно прифатливо решение за спорот околу името, потенцира Нимиц.

nimic-500

Последни вести

Овој пат очекувам голем напредок на средбите со државниот врв во Скопје и во Атина наредната недела, изјави за програмата „Гласот на народот“ посредникот на ОН во разговорите за спорот за името, амбасадорот Метју Нимиц.

„Ќе поминам две деноноќија во Скопје и во Атина со државниот врв на двете земји, на кој се надевам на заемно прифатливо решение за спорот околу името“, потенцира Нимиц.

Медијаторот очекува добра соработка со новонаименованиот преговарач за името од македонака страна амбасадорот Васко Наумовски како што имаше и со неговиот претходник Зоран Јолевски.

„Му посакувам се најубаво на господинот Јолевски на новата функција и очекувам плодна соработка со амбасадорот Васко Наумовски како нов преставник во преговорите од македонска страна“, изјави посредникот во разговорите за спорот за името Метју Нимиц за програмата „Гласот на народот“.

Нимиц, како што најави прес службата на ОН, на 28 и 29 јули ќе престојува во Скопје, а потоа ќе замине на средби во Атина на 30 и 31 јули.

„Целта на средбите е да се интезивираат разговорите под покровителсто на ОН насочени кон изнаоѓање на заемно прифатливо решение за спорот за името“, пишува во соопштението на ОН.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести