понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

„Нисан“ предвидува продажба на 5,65 милиони возила

Оваа групација, во која главен акционер е францускиот произведувач на автомобили „Рено“, до март годинава оствари за 14 отсто повисок нето профит во однос на предходната година, вкупно 2,77 милијарди евра, додека оперативниот профит порасна за 13,6 отсто.

nisan

Поврзани вести

Јапонскиот производител на автомобили „Нисан“ до 1 април идната година предвидува продажба на 5,65 милиони возила. Лани компанијата продаде 5,188 милиони возила.

Оваа групација, во која главен акционер е францускиот произведувач на автомобили „Рено“, до март годинава оствари за 14 отсто повисок нето профит во однос на предходната година, вкупно 2,77 милијарди евра, додека оперативниот профит порасна за 13,6 отсто, пренесе Ројтерс.

За тековната година „Нисан“ очекува нето профит од 405 милијарди јени што би било раст од 4,1 отсто.

Пресметките на компанијата се правени според курсот 100 јени за долар и 140 јени за еврото.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести