петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 67

Ниш: Сопственик на фабрика за мебел се полил со бензин и се заканува дека ќе се самозапали

Причина за ваквиот вид на протест е намерата на државната инспекција да го урне производствениот погон бидејќи е изграден без дозвола.

policija-srbija-uviđaj

Последни вести

Зоран Цекиќ сопственик на фирмата за производство на мебел „Еуростил“ се качил на покривот на производствениот погон во близина на Ниш, се полил со бензин и се заканува дека ќе се самозапали.

Причина за ваквиот вид на протест е намерата на државната инспекција да го урне производствениот погон бидејќи е изграден без дозвола.

Застапникот на Цекиќ, како што пенесуваат српските медиуми,  истакнал дека тој има поднесено барање за легализација и дека урбанистички план за тој дел не постои, а со тоа не постои ни основа за уривање.

На местото на настанот во моментов се наоѓаат десетмина полицајци, пожарникари и екипа на брзата помош.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести