понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Нишикори и Стивенс се “закитија” со титулите во Вашингтон

Кеи Нишикори и Слоун Стивенс се победници во машка и женска конкуренција на тенискиот турнир во Вашингтон.

Нишикори е во одлична форма пред почетокот на УС Опен

Нишикори е во одлична форма пред почетокот на УС Опен

Поврзани вести

Јапонецот стигна до титулата откако во финалето славеше против домашниот тенисер Џон Иснер со 2:1 (4:6, 6:4, 6:4).

Иако во првиот сет Нишикори тешко се справуваше со еден од најдобрите сервери во светот, сепак во вториот и третиот сет ја подигна играта на едно повисоко ниво, па успеа да го победни “џинот” Иснер.

Нишикори позира со трофејот кој го освои на АТП турнирот во Вашингтон

Нишикори позира со трофејот кој го освои на АТП турнирот во Вашингтон

Ова е одлична увертира за Нишикори во пресрет на третиот сезонски грен-слем турнир, УС Опен.

Стивенс ја освои титулата на турнирот во Вашингтон кај дамите

Стивенс позира со трофејот кој го освои на ВТА турнирот во Вашингтон

Стивенс позира со трофејот кој го освои на ВТА турнирот во Вашингтон

Кај дамите, Слоун Стивенс го освои трофејот во престолнината на САД откако ја совлада Анастасија Павличенкова со 2:1 (6:1 и 6:2). Американката беше импресивна на овој турнир, бидејќи не загуби ниту еден сет, а својата одлична игра во Вашингтон ја запечати со убедливата победа во финалето.

Ова е прва ВТА титула за Стивенс во нејзината кариера.

Најчитани вести