сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Нишимура ја дели правдата на дуелот Бразил – Хрватска

NISIMURA DELI PRAVDATA

Последни вести

Најпознатиот судија од Јапонија, Јуничи Нишимура ќе ја има таа чест да ја дели фудбалската правда на премиерниот натпревар од Светското првенство во Бразил. Светската фудбалска организација (ФИФА) се уште со официјално соопштение нема потврдено кој судија ќе ја дели правдата на воведниот натпревар, но изворите блиски до ФИФА потврдија дека таа чест ќе му биде доделена на најдобриот судија од Азија.

Нишимура веќе 10 години го носи амблемот на ФИФА, а ја делеше правдата и на претходниот Мундијал во Јужна Африка, каде беше главен судија на натпреварите Ууругвај – Франција и Бразил – Холандија, а беше и четврти судија за време на финалниот натпревар помеѓу репрезентациите на Шпанија и Холандија.


Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести