среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Ништо од најавеното чудо на Неимар

NISTO OD CUDOTO NA NEIMAR

Последни вести

Сензационалната информација, пласирана од бразилските медиуми дека тешко повредениот Неимар ќе се опорави и биде во комбинација за финалниот натпревар, експресно е демантирана од репрезентативниот доктор на Бразил, Хозе Лузи Рунко.

Крилниот напаѓач на Барселона заработи тешка повреда за време на четвртфиналниот дуел против селекцијата на Чиле, а лекaрскиот преглед покажа дека Неимар има скршен пршлен и мора да паузира во следните 30 дена.

“Нема ни теоретска шанса, Неимар да заигра во финалниот натпревар. Да, може да биде покрај репрезентативните колеги, но нема да биде на зелениот терен. Тука нема ни теоретска шанса. Не сакам да создадам некаква илузија, не сакам да форсирам некаква приказна за некакво чудо. Бразил нема друга опција на располагање, Неимар не е во комбинација за полуфиналниот дуел против Германија и за евентуалниот финален натпревар. Неимар е тешко повреден и мора да ја лечиме таа повреда. Нема место за никаков ризик, а со било каков ризик, можно е да ја уништиме неговата професионална кариера”, изјави Рунко.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести