вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Ниту еден од Кинезите во авионот не бил поврзан со тероризам

avion malezija isceznat

Поврзани вести

Со проверката на сите Кинези кои што биле во исчезнатиот малезиски авион е утврдено дека никој од нив не бил поврзан со тероризам, а Кина почна потрага по авионот на своја територија, изјавил кинескиот амбасадор во Куала Лумпур, Хуанг Хуиканг.

Тој рекол дека во истрагата не е пронајден ниту еден доказ кој што би укажувал на тоа дека некој од 154-те кинески патници во авионот е вмешан во киднапирање или некој акт на тероризам.

Тоа би требало да стави точка на шпекулациите дека уругвајски муслимански сепаратисти во кинеската провинција Синџанг, на далечниот запад на Кина, можеби се вмешани во исчезнување на авионот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести